ismail TOSUN
loading...

Yüz şekline göre gözlük seçiminin önemi?

Yüz şekilleri 3’e ayrılabilir. Dikdörtgen şeklinde olan yüzler, yuvarlak olan yüzler, oval şeklinde olan yüzlerdir. Bunların en ideali oval yüzlerdir. Oval yüzler istedikleri şekilde gözlükleri sadece kendilerine yakışıyor ya da yakışmıyor şeklinde seçebilirler. Dikdörtgen yüzü olan birisinin mutlaka yuvarlak çerçeveli bir gözlük takması o yüzü biraz daha yumuşatır. O bakımdan dikdörtgen çehreye yuvarlak gözlük, yuvarlak çehreye ise dikdörtgen gözlük takarak orada bir kontrast yaratılır. Bu da göze hoş gelir.

Çocukların gözlük seçiminde plastik gözlük kullanılmalıdır. Hem plastik çerçeveli olması hem de buruna temas eden yerin plastik ile bütünlük sağlaması yani paletli olmaması gerekmektedir. Çünkü palet burun kökünü bozabilmekte ve çocukların rahat nefes almasını engellemektedir. Aynı zamanda gözlük çerçevesinin göze tam oturması sağlar. Tam oturması da oldukça önemlidir. Eğer ki fazla büyük bir çerçeve öne doğru kayıyorsa gözlüğün faydaları ortadan kalmış olmaktadır.

Çocuklarda mutlaka çerçeveleri ile birlikte gözlük camının da plastik olmasına dikkat etmek gerekir. Çünkü çocuklarda travmatik hadiseler daha fazla olmaktadır. Bu da kırılan camların tehlike yaratabileceğini unutmamak gerekir.