Tansiyon Neden Yükselmektedir? İdeal Tansiyon Ne Olmalıdır?

Tansiyonu vücutta kontrol eden bir çok mekanizma vardır. Tansiyonun bir çok nedenden yükseldiğini bilmek gerekir. Sonuçta kalbin atım gücünden damarların elastikiyetine kadar her şey kanın damarlara yaptığı basıncı etkileyebilir. Vücutta bir çok hormon salgısı kanın basıncını ayarlamada rol oynar. Böbrek üstü bezinden , tiroid bezine kadar böbreklerden salgılanan bir çok hormon kanın basıncını etkileyebilir. Bu nedenle ikincil hipertansiyon ( Yüksek tansiyon ) hastalık bunların bozukluğunda ortaya çıkar. Ama tansiyon hastalığın çoğu genetiktir.

İlla tansiyon hastası olan bir kişide yüksek tansiyonun hangi organdan kaynaklandığını bulmak mümkün değildir. Çoğunluğu hiç bir organdan kaynaklanmaz. Sadece genetik nedenlerle ortaya çıkar.

İdeal Tansiyon Ne Olmalıdır?

Yapılan çalışmalarda bir kişinin kan basıncı hangi değerlerde olursa daha sağlıklı ve uzun yaşar. Yani bilinen 12/8 dir. 120 mm civa kalbin kasılma anında  80 mm civa kalbin genişleme anında ölçülen değerler ideal tansiyondur. Ama tansiyon kişiden kişiye çok değişmektedir. 10/6, 10/5 e kadar düşen veya 13/8  kadar yükselen tansiyon değerleri normal kabul edilmektedir.

Özellikle yüksek tansiyonda mutlaka normal değerlere kan basıncını düşürme gerekir. Bu kan basıncının damarlara ve diğer organlara  yaptığı zararlı etkiler ortan kaldırılması gerekir. Düşük tansiyonda alt sınır genelde organ kanlanmasına yetecek kadar bir kan basıncı varsa ya da kişiyi normal hayatında bu durum olumsuz etkilemiyorsa müdahale edilmesi gerekmez. Ama kişinin normal hayatını etkileyecek veya organların iyi kanlanmasını bozacak derecede düşük tansiyon söz konusu ise o zaman tedavi edilmelidir.

Küçük ve Büyük Tansiyon Nedir?

Küçük ve büyük tansiyon kalbin değişik durumlarında kanın damarlara yaptığı basınç değerlerini verir. Büyük tansiyon kalbin kasılma anında kanın damarlara yaptığı basıncın ölçümüdür. Küçük tansiyon kalbin genişlemesi anında kanın damarlara yaptığı basıncın ölçümüdür.

Tansiyonu Yükselmesi İçin Neler Yenilmelidir?

Ayranın içindeki tuz tansiyonu yükselten bir maddedir. Yani tuzlu yiyecekler tansiyonu yükseltmektedir. Bir insanın tansiyonunu neden yükseltmek gerekir. Eğer düşük tansiyon normal hayatını olumsuz etkiliyorsa yükseltmek gerekir.

 

Tansiyonu Düşürmek İçin Neler Yenilmelidir?

 

Sarımsak eskiden beri bilinen damar sertliğini engelleyen bir besindir. Yüksek C vitamini barındırmaktadır. Antioksidan bir besin maddesidir. Bu yüzden damar sertliğini engelleyici bir etkisi vardır. Fakat yapılan çalışmalarda böyle bir etkisi olmasına rağmen tansiyonum yükseldi bir diş sarımsak alayım da tansiyonum düşsün gibi yaklaşımların çok doğru olmadığı ortaya çıkmıştır. Bunun ilaç gibi kullanılması fazla etki yapmamaktadır. Ama uzun süreli kullanımda damar sertliğini engelleyici , vücuda olumlu etki yapan bir besindir. Bunun dışında bazı kuruyemişler ,omega 3 içeren besin maddeleri olabilir. Bunlarında damar sertliğini engelleyici etkisi mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir