ismail TOSUN
loading...

Tansiyon hastaları için ramazan yemekleri.

[image src=”http://www.medyatuccari.com/haber/wp-content/uploads/2013/07/RAMAZAN.jpg” width=”625″ height=”350″ lightbox=”yes” align=”left”]

Tansiyon hastaları için ramazan yemekleri

Tansiyonu olan bireyler öncelikle mutlaka hekimlerin verdikleri ilaçları düzenli olarak kullanmalıdırlar. Toplumumuzda yüksek kan basıncına duyarlı olan bireylerin çok olduğunu göz önünde bulundurursak özellikle ramazan ayında da fazla tuz tüketimini azaltmalarını ve sıvı tüketimini arttırmaları önem taşımaktadır. Eğer tansiyonla ilgili sıkıntı yaşıyorsanız mutlaka tuz tüketimini azaltmanızı öneriyorum. Vücudumuzdaki sodyum düzeyini böbreklerimiz ayarlamaktadır ve fazla sodyum mutlaka idrarla ya da bir kısım terleyerek vücuttan uzaklaştırılmaktadır.

Günlük olarak tuz ihtiyacımız 6 gr kadardır ki bu da bir çay kaşığına tekabül eder. Aslında hiç bir besine tuz ilave etmeden günlük olarak 6 gr tuzu yeterli olarak besinlerle karşılayabilmekteyiz. Ülkemizde yapılan bir çalışmaya göre savtürk çalışmasına göre ortalama olarak bireylerin 18 gr kadar tuz tükettiği bulunmuştur ki olması gerekenin yaklaşık 3 katı kadardır. Erkeklerin kadınlara oranla daha fazla tuz tükettiği bulunmuştur. Bu nedenle eğer tansiyonla ilgili sıkıntı yaşıyorsanız mutlaka tuz tüketimimizi azaltmamız gerekir.

Sebze ve meyveler özellikle sodyum oranı düşüktür. Potasyum oranı yüksektir. Potasyum aynı zamanda kan basıncının kontrolünde bize yardımcı olmaktadır. Potasyum kaynağı olan besinlere baktığımızda muz, kayısı, kavun, patates, kuru baklagiller süt ve süt ürünleri potasyum kaynaklarıdır. Sodyumu zengin olan besinlere baktığımızda ise zeytin, turşu, salamura edilmiş besinler, tuzlanmış balık, peynir yine salam, sosis bunların hepsi aslında sodyum oranının yüksek olduğu besinlerdir. Yine et suyu hazır soslar hepsi tuz içeriği yüksektir.

Bu nedenle özellikle ramazan ayında iftar ve sahurda sıklıkla zeytin tüketiyoruz ama zeytinde çok fazla sodyum içerdiği için mutlaka az tuz oranlı olanlarını tercih etmenizi öneriyorum. İftarınızı açarken zeytin yerine çünkü çok tuz içerdiği için tansiyon hastalarına ceviz tüketmesini öneriyorum. Yanında hurma ya da kayısı da tercih edilebilir. Yanında bol su alınabilir.