ismail TOSUN
loading...

Hasta Olan Yaşlılar Oruç Tutabilirmi

[image src=”http://www.medyatuccari.com/haber/wp-content/uploads/2013/07/yaşlılar.jpg” width=”625″ height=”300″ lightbox=”yes” align=”left”]

Hasta Olan Yaşlılar Oruç Tutabilirmi

Sağlık Bakanlığımızın da  yaptığı açıklamaya göre özellikle riskli grupta olan kişilerin oruç tutması hayati tehlike yaratabilir. Oruç biliyoruz ki sağlıklı olan kişilere farz olmuştur. Bu nedenle özellikle şeker diyabet ve ya tansiyon hastasıysanız hekiminize danışmadan oruç tutmayın ve eğer  oruç tutulacaksa beslenme uzmanı ile görüşüp besinlerinizin düzenlenmesi gerekir. Riskli olabilecek gruplar arasında özellikle insüline bağımlı olan yani insülin iğnesi kullanan diyabetli bireyler hipoglisemi atakları yaşayan diyabetli bireyler aynı zamanda diyabetli diyetini takip edemeyen bireyler oruç tutmamalılardır. Karaciğer ve böbrek yetmezliği olan bireyler yine düzenli ilaç kullanması gereken bireyler  yine 65 yaş ve üstü ,ağır hastalıkları olanlar oruç tutmaktan kaçınmalıdır. Mide ve safra ile ilgili sıkıntı yaşayanlar da oruç tutmaktan kaçınmalıdır.

Ramazan boyunca uzun süreli ve açlıklardan sonra mideyi aniden doldurmak aslında tansiyon ve şeker yükselmesine sebep olabilir. Mide gerginliği ve bağırsak düzensizliklerine sebep olabilir. Uzun süreli aç kalmak mide rahatsızlıklarını tetikleyebilir. Bu nedenle mide rahatsızlığı olan tüm bireylerin de aslında bir diyabet, tansiyon ya da şeker hastalıkları gibi dikkatli olması gerekmektedir.