ismail TOSUN
loading...

Sigara Kullanan Hamile Bayanlar

Sigaranın zararları ve hamilelik

Bir kere öncelikle tabiki hamilelikte sigara kullanımı deyince miktar önemli. Şimdi günümüzde artık sigara modellerinin üzerinde içindeki nikotin miktarı yazıyor gerçi o ikinci derecede önem arz eden birşey çünkü içindeki nikotinden daha ziyade beş bin civarında falan buna ziftde dahil olmak üzere yabancı madde var. Bunların anne adayına ve bebeğe zararları söz konusu. Şimdi sigara içmenin bebeğe bir zararı var mı diye sorduğumuz zaman öncelikle bir kere ilk başta söylediğimiz gibi miktar çok önemli olmakla beraber birinci derece faktör asla değildir.

Sigaranın Zararları

Bir tane dahi sigara içilse bebeğe zarar verme ihtimali var. Bu bebeğe zarar vermesi ana rahmine düşmesi esnasında bebeğin ana rahminde yerleşmesini engelleyebildiği gibi yani hamilelik başlayacakken işte sigaranın içindeki zararlı etkenler rahim içi tabakasında olumsuz etkiler yaratarak ana rahmine düşmesini engellebilir taa burdan başlıyor olay.

Anne adayının sigara kullanması tabiki bebek ana rahmine düştükten sonrada yani bu aşağı yukarı anne adayının artık adet gecikmesi dönemlerine tekabül etmektedir. Bebeğin düşmesine neden olabilir. Yine bu sigara içilen sayıyla bağlantılı bir şekilde daha sonra gebelik ilerledikçe bebeğin erken doğmasına neden olabilir. Onun dışında bebekle ilgili konuştuğumuz için hep bebek üzerinden gidiyoruz bebek doğduktan sonra tabiki bu arada anne adayı eğer çok sigara kullanıyorsa normal doğum yapamayabilir.

Normal doğum yapamadığı için sezeryanla doğmak zorunda kalabilir bebek. Bu tam olarak dezavantaj kabul edilmese de yine de ideal olan normal doğum diyoruz. Bebek doğduktan sonra ve tabiki çocuk doktorların söylediğine göre bebekte astım oluşma olasılığı, bebekte nefes darlığı oluşma olasılığı ve bebekte çeşitli alerjik sorunlar oluşma olasılığı anne adayında sigara kullanımı söz konusuysa daha da fazla görülüyor.