ismail TOSUN
loading...

Sabun nasıl yapılır?

Sodyum hidroksit ile elde edilen sabun  suyu oda sıcaklığında dinlendirildikten sonra sabunlaşma işlemine başlanabilir. Bunun için sabun kalıbının  içine bitkisel yağ karışımlarından oluşan yağlar alınır. Yağlar kaba alındıktan sonra sodyum hidroksitli soğuyan suyu karıştırmak suretiyle yağın içine ekliyoruz. İşlemi hızlandırmak ve homojenleştirmek için el blender i ile karıştırıyoruz. El blender i kullanım sırasında yağ sıçraması göz önünde bulundurularak gözlük kullanımını tavsiye ediyoruz. El ile karıştırma işleminin el blender i ile desteklenmesi sırasında sabununuzda hızlı bir katılaşma gözlemleyeceksiniz ve yağın rengi krem rengine dönmeye başlayacaktır. Bu normal bir geçiş sürecidir.

Bir diğer uygulama ürüne lavanta yağı eklemektir. Yağ ile çeşitlendirme yapılırken katılaşan sabunda sıvılaşma gözlenebilir. Bu yüzden yağı azar azar yavaş yavaş ve yedire yedire eklemeniz önemlidir. Bu ürünün peeling özelliğini arttırmak amacı ve kokusunu biraz daha zenginleştirmek amacıyla lavanta taneleri ile destekleyebilirsiniz.

Karıştırma işlemi tamamlandıktan sonra ürün kalıplanmak üzere hazırdır. Kalıbın altına bir miktar yağlı kağıt koyuyoruz. Çıkarken düzgün bir yüzey elde etmek için.

Sabunu dinlendirmeye geçmeden önce üzerine tekrar yağlı kağıt ile kapatıyoruz.

Ürün bu kalıp içinde 2 ile 5 gün arasında hava koşullarına göre dinlenecektir. Daha sonra dinlenen ürün sabunun kenarlarını açtığınızda küçük ayrıklar olarak iyice kuruduğunu belli edecektir. Bu kalıplardan ürünü ters düz etmek suretiyle çıkarıp daha sonra bir sabun aparatıyla veya evde başka bir şeyde kullanmayacağınız  eski bir bıçağınızla arzu ettiğiniz ebat ve boyutlarda dilimlemeniz mümkündür.