ismail TOSUN
loading...

Evde sabun yapmak için hangi malzemelere gerek vardır?

Sabun yapımında kullanılan malzemeler ham maddeler ve ekipmanlar olarak ikiye ayrılır. Ham madde olarak bitkisel yağları kullanıyoruz. Kullanılan bitkisel yağların sabunlaşma değerleri ve cildi besleyici özelliklerinin seçimi çok önemlidir. Zeytinyağ bazlı sabunlar bol köpürmeleri ve cildi nemlendirici özelliklerinden ötürü baz olarak kullanılması tavsiye edilen bir üründür. Diğer aroma terapi yağlarla da çeşitlendirmek mümkündür. Bitkisel yağın yanı sıra sabun suyu , sabun suyu hazırlamak için sodyum hidroksit, çeşitlendirme için arzu edilen aroma terapi yağlar örneğin lavanta yağı bunu da desteklemek için lavanta bitkileri ile ürünü çeşitlendirebiliriz.

Kullanılan bitki çeşitlerine göre yapılan çeşitlendirme lavanta bitkisinde olduğu gibi ciltte peeling özelliğini ve masaj yapıcı özelliğini de arttırmış oluruz.

Ham maddelerin yanı sıra ekipman olarak ürünü içerisinde karıştırmak için plastik karıştırma kabı, karıştırma aparatı, döküm kaşığı daha sonra döküm sırasında faydalanılacak olan bir kalıp kap. Bu kapları silikon kaplar olarak ta tercih edilebilir. Kesim bıçağı ve ölçüm yapmak için dereceye ihtiyaç vardır. Kişisel hijyen konusunda ve sağlığımızı korumak amacında da maske , önlük , eldiven kullanımı son derece önemlidir.