ismail TOSUN
loading...

Kemik erimesi nedir?

[image src=”http://www.medyatuccari.com/haber/wp-content/uploads/2013/07/KEMİK-ERİMESİ.jpg” width=”625″ height=”300″ lightbox=”yes” align=”left”]

Kemik erimesi nedir?

Kemik erimesi kemiğin yoğunluğunun giderek azalması ve kırılganlığının artmasıdır. Normalde kemiğin kendine özgü bir direnci vardır. Bu direnç bir çok travmayla baş edebilecek güç demektir. Düşer kalkar ama kırılmaz. Fakat eğer kemiğin kırılganlığı artmışsa küçücük  düşmede dahi bir kırıkla karşı karşıya kalınabilir. İşte bu kırılganlığın atması bizi çok endişelendirmektedir. Bu kırılganlığın artması çoğu zaman genetik bir olaydır. Bu bazen de yaşamımızın içerisinde yaptığımız yanlışlardan da kaynaklanabilir.

Kemik erimesi tek başına bir ölüm nedeni değildir. Ama kemik erimesi nedeni ile uzun süreli yatmak söz konusu olmuşsa o zaman ölümcül bir hastalığa dönüşebilir. Çünkü bazı kırıklar o kadar hafif kırıklardır ki o kadar sessiz kırıklardır ki uzun süre hiç bir belirtisi olmaz. Hiç bir ağrı sızı hissetmez hatta bir kırık bile meydana gelse bir sırt kemiği kırılır bazen bunu ağrısız olarak seyrettiğini görebilirsiniz.

Omurgaların arasında bizim disk dediğimiz kıkırdak bir takım contalar vardır. Bunlarla çok rahat ve elastik bir hareket yapma şansımız var. Ama  burda katlanmış bazı maddeler kırıkları deformasyonla şekil değişikliği ile ancak kendisini gösterebilir. Bu omurganın çökmesi başlı başına birer kırıktır. İşte bu kırıklar bazen sessiz bile olabilir. Dolayısıyla uzun süre belirti vermez. Kemik erimesini tanımlamak bu denli zor olabilir.