ismail TOSUN
loading...

Hamilelikte Sigara Kullanımı ve Düşük Durumu

Sigaranın zararları ve hamilelik

Hamilelikte Sigara Kullanımı ve Düşük Durumu

Hamilelik ana rahminde başladığı zaman o bebeği orda tutundurmak için kılcal damarlar yani gözle görülemeyecek kadar ince damarlar o bebeğe kan götürüyor. O kılcal damarlar o kadar inceki en ufak bir zararlı etken bile onun içinden eğer bebeğe giderse bebek zaten milimetreler boyutunda hatta ondan daha ufak bir şey olduğu için o kılcal damarların içinden geçen kanda en ufak bir toksik madde olursa hemen bebeği olumsuz etkileyebilir veya kılcal damarlar nikotinin etkisiyle daraldıkları zaman içinden yeterince kan gitmeyebilir.

Böylece şunu anlayabiliriz ki gebelik döneminin erken dönemlerinde bebeğin kan ihtiyacının bu kılcal damarlar tarafından karşılandığı dönemde eğer kılcal damarlar yeterince kan pompalayamıyorsa içerisindeki oksijen ve besin maddeleri açısından veya içindeki oksijen ve besin maddeleri yetersizse şunu biliyoruz ki sigara içen anne adaylarının kan oksijen basıncı daha azdır yani oksijen daha az götürüyor. Eğer böyle bir durum söz konusu olursa o zaman düşük riskiyle karşı karşıya kalabiliyoruz. Klasik olarak hep şunu deriz.

Düşüğün nedeni mutlaka bebekte bir sorun vardır, anne babadan gelen kromozomlar sağlıklı olsada birleşirken belki kromozomlar yanlış birleşmiştir diyoruz. Ama sigara söz konusu olduğu zaman normalde sapasağlam doğacak bir bebekse sigaranın etkisiyle düşebiliyor.

Elektronik sigara ile sigaranın etkilerini azaltabilir hatta bırakabilirsiniz: Elektronik sigara