Bilek Ağrısı Nasıl Geçer? Nedenleri Nelerdir?

Bilek ağrısını geçirmek için tabi bilek ağrısına neyin neden olduğuna yakından alakalıdır. Günlük yaşantımızda en sık karşılaşılan neden travmatik nedenledir. Eli zorlama, çarpma, uzun süre kullanma, bilgisayar kullanımına bağlı olarak el bileğinde ağrılar meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda en önemli ilke el bileğinin istirahat ettirilmesidir. Bunlar basit bir elastik bandaj olabilir. Bandajı el bileğine sardığımızda elin hareketini kısıtlar ve bu el bileğinin istirahat ettirilmesine katkıda bulunmaktadır. El bileği atelleri de kullanılabilir. Ateller özel olarak el bileği için üretilmiştir. Sağ ve sol için farklı yapılanmıştır. Bunların değişik tipleri vardır. Bilekten metal desteklisi ve desteksizi mevcuttur. Bu şekilde bu ateller  kullanıldığı zaman el bileğinin iyileşmesine yardımcı olur. İkinci aşama ilaç tedavisidir. Antienflamatuar denilen hem ağrıyı geçiren hem bu bölgedeki şişliği azaltacak ve iyileşmeyi kolaylaştıracak ilaçlar kullanılmaktadır. Bunların dışında kremlerde çok yararlıdır. El bileği ateli uygulandığında günde iki ya da üç defa bu atel çıkartılarak el bilek çevresine ağrı oluşturmayacak şekilde kremler sürüldükten sonra tekrar bilek atelleri takılır. Travmatik olgularda soğuk uygulaması çok yararlıdır. İlk 48 saat içinde soğuğun çok büyük faydaları görülmektedir. Çünkü soğuk bu bölgedeki dolaşımı etkileyerek şişliğe engel olmaktadır. Fakat soğuk uygulamasının da bir takım prensipleri vardır. Hiç bir zaman soğuk direkt olarak cilde temas edilmemesi gerekir. Bir bez ya da kılıf içerisinde bunu uygulamak gerekir. Diğer bir özellikte soğuğun 20 dakikadan daha fazla uygulanmaması gerekir. 20 dakika uygulandıktan sonra en az 4 saat ara vermek gerekir. 4 saatten sonra tekrar soğuk uygulanabilir. Ancak 48 saatten sonra soğuk uygulanması artık tedaviye yararı yoktur.

Bilek Ağrısının Nedenleri?

Bilek ağrısı temelde iki ana nedenden kaynaklanabilir. Bunlardan bir tanesi travmalar denilen yani yaralanmalara bağlı olarak bilek ağrısı olabilir. Herkesin bildiği düşme, çarpma veya benzeri nedenlerden dolayı el bilek bölgesindeki yumuşak dokuların ezilmesi, yaralanması ya da gerilmesi tarzında olabildiği gibi düşme ve yaralanmalara bağlı olarak kemiklerdeki kırıklarda bilek ağrısının önemli nedenlerindendir. Travmatik grup içinde genel nedenlerin dışında son zamanlarda daha sık görülen bilek ağrısı nedenleri de farkında olmadan elimizi zorlamamız sonucunda meydana gelen ağrılardır. Özellikle son yıllarda bilgisayar kullanımının çok fazla artması ve bu kullanım sırasında da uygun pozisyonlarda oturulmaması buna dikkat edilmemesi de bilek ağrılarına neden olabilir. Travmatik nedenler dışında bilek ağrısı bir takım hastalıklarda görülebilir. Özellikle el bileğinin kistleri bilek ağrısının en sık görülen nedenlerindendir. Bu kistler muayene sırasında ya da dışarıdan bakıldığında görülebilen kistlerdir. Ama el bilek ağrısına en çok neden olanlar ise gizli kistlerdir. Önceki yıllar tanımlanamıyordu ancak MR sayesinde muayenede görülmeyen el bilek ağrısını yaratan kistleri daha detaylı görülebilmektedir. Bunun dışında tendinit denilen hastalıklarda el bileği bölgesindeki ağrıların önemli nedenlerindendir. Buradaki kasıt el bilek,parmak hareketlerini sağlayan tendonlar vardır. Bunlar kılıflar içerisinde normal olarak hareket ederler. Sıradışı kullanılması özellikle zorlanması veya belli hareketlerin devamlı tekrar edilmesine bağlı olarak tendinitler meydana gelmektedir. Bu tendinitler de el bilek ağrısının önemli nedenlerindendir. El bileğini oluşturan diğer unsurlarda küçük kemiklerdir. El bileğinde 2 ana büyük kemik ve 8 tane küçük kemik vardır. Bu kemiklere bağlı olarak meydana gelen bazı hastalıklar da el bileği ağrısına neden olmaktadır. Bunlar tanınması da oldukça zordur.

Bilek Ağrısı Hangi Rahatsızlıkların Belirtisi Olabilir?

Bilek ağrısı eğer bildiğimiz travma , yaralanma , çarpma , vurma gibi bir neden varsa bununla bağlantılı olarak ortaya çıkabilir.Bunun dışında bilek ağrısı bilek bölgesindeki kistlerin belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bilek bölgesindeki tendonların aşırı kullanılmasına bağlı olarak tendinit denilen hastalıkların belirtileri olabilir. Bilek bölgesinde daha önceden geçirilmiş olan yaralanmaların sonuçları olabilir. Yakın bir dönemde yaralanma olmasa bile 3-4 yıl önce geçirilmiş ufak kırıkların geç dönem belirtileri ortaya çıkmaktadır. Burada doktora gitme konusundaki gecikme diğer sorunlara da neden olabilir. Ağrıların diğer sebebi de artritlerdir. Artritler genelde küçük eklemleri tutmakla birlikte el bileği hastalıklarının kökeninde de artritlerin araştırması gerekir.

Bilek Ağrısı İçin Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır?

Bilek ağrısının nedenini biliyorsak yani elimizi bir yere çarptık, üzerine bir şey düştü ya da zorladıysak doktora müracaat etmeden önce maksimum 5 ile 7 gün kadar beklenilebilir. Bu bekleme süresi içerinde basit ağrı kesiciler alarak , elastik bandaj gibi uygulamalar yapabiliriz. Soğuk uygulama yapabilir ve bu şekilde ağrının geçmesini bekleyebiliriz. Eğer bu süre içerisinde ağrı geçmiyorsa muhakkak doktora başvurmak gerekir. Ancak bilek ağrısının nedeni bilinmiyorsa kendi kendine başlamışsa o zaman doktora gitme konusunda biraz daha aceleci olmakta fayda vardır. Çünkü çok çeşitli nedenlere bağlı olarak bilek ağrısı ortaya çıkabilir. Bizzat bilekten kaynaklanabilir ya da vücuttaki başka hastalıkların bulguları olabilir.

Bileğim Ağrıyor Ne Yapabilirim?

Bilek ağrısının nedeni önemlidir. Eğer bilek zorlanma , ağır kaldırma, vurma, çarpma gibi nedenlerden dolayı ağrıyorsa yapılacak iş el bileğinin istirahat ettirilmesidir. Bu yüzden elastik bandaj veya el bileği atelleri kullanılabilir. Bununla birlikte basit ağrı kesiciler alınabilir. Ağrının geçmesi biraz zaman alabilir ancak ağrı zaman içerisinde azalıyorsa doğru yolda ilerlediğimizi düşünebiliriz. Bu uygulamalara rağmen el bileğinde ağrı geçmiyorsa özellikle ağrı artıyorsa devamında kızarıklık, şişlik gibi diğer semptomlar eşlik etmeye başlıyorsa o zaman muhakkak bir doktora görünmek gerekir.

Ağrı sırasında en önemli faktörlerden bir tanesi el bileği istirahatidir. Bandajlar , soğuk uygulaması yapılıp el bileği kullanımına devam edilip, zorlanması problemlerin daha da ciddi boyutlara ulaşmasını sağlayabilir. Diğer önemli faktörde elimizi yukarıda tutmak gerekir. Kalp seviyesinin üzerinde tutulması gerekir. Bandaj sarıp, soğuk uygulayıp elimizi aşağıda tutacak olursak o zaman elde ve bilekte şişlik meydana gelerek şikayetlerin daha da artmasına neden olur. O yüzden istirahat sırasında elimizi muhakkak kalp seviyesinin üzerinde tutulması gerekir.

0 thoughts on “Bilek Ağrısı Nasıl Geçer? Nedenleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir