8 Mart Dünya Kadınlar Gününün Tarihçesi

Dünya Kadınlar Veya Emekçi Kadınlar günü fikri ilk sanayileşmiş dünyada genişleme, patlayan nüfus artışı ve radikal ideolojilerin bir dönemde  ortaya çıktı.

8 Mart 1857 tarihinde  giyim ve tekstil fabrikalarında çalışan kadınlar ABD’de bir protesto gösterisi düzenlemiştir. Bu kişilere ‘hazır giyim işçileri’ olarak ta adlandırılabilir. Bunlar insanlık dışı çalışma koşullarına ve düşük ücretlere karşı mücadele etmişlerdir. Ancak polis protestoculara saldırmış ve fabrikaya kilitlemiştir.Orada çıkan yangın sonucu kaçamayan bazı kadın işçiler can vermiştir. Ölen kadın işçilerin cenazesine milyonlarca kişi katılmıştır.

Almanya Sosyal Demokrat Partisi lideri tarafından 27 Ağustos 1910 yılında Danimarka’da Uluslararası  Sosyalist Kadınlar Konferansında 8 Mart 1857 tarihinde yanarak can veren kadın işçilerin anısına 8 Mart’ ın Kadınlar Günü olarak anılmasını önermiş  ve oy birliği ile kabul edilmiştir.

Bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü 1960’lı yıllarda ABD’nin de anmaya başlamasıyla daha güçlü bir şekil almaya başlamıştır.

Türkiye’ de ise ilk kez 1921 yılında kutlanmaya başlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir