ismail TOSUN
loading...

Bel fıtığı tedavisi nasıl yapılır?

Bel fıtığı tedavisinde bel veya belden bacağa yayılan ağrı, uyuşma, hareket kısıtlılığı gibi şikayetleri olan hastalarda konservatif yani ameliyatsız tedavisi ile uygulanır. Bel fıtığının MR filmindeki büyüklüğü tedavi için kriter teşkil etmez. Yani büyük fıtıklarda eğer ilerleyen kas gücü kaybı ya da idrar, büyük abdest kaçırma gibi şikayetler yoksa ameliyatsız tedavi edilir. Tedavide öncelikle 7 ile 10 gün kadar ağrı kesici, ödem inflamasyon giderici ve kas gevşetici ilaçlarla yatak istirahati verilir. Bel fıtığında yatak istirahati hastalığın durumuna göre bazen kesin yatak istirahatli iken bazen de oturma ve yürüme sürelerinin azaltıldığı kısmi yatak istirahati şeklinde uygulanır.
Fizik tedavi ise elle fizik tedavi yani manipülasyon yöntemi ve aletli fizik tedavi olmak üzere iki çeşittir. Aletli fizik tedaviler genellikle 10 ile 20 seans sürmektedir.Manipülasyon yani elle fizik tedavi ise hastalığın şiddetine göre hafif vakalarda 2 ile 4, orta ise 5 ile 7, ileri olgularda ise 8 ile 10 seans arası sürmektedir. Manipülasyon tedavisi sırasında ellerle bel bölgesine bir takım bastırma, germe, döndürme manevraları uygulanır. Elle tedavi sırasında herhangi bir ilaç kullanımına da genellikle ihtiyaç duyulmamaktadır. Ayrıca bazı hastalarda yüksek tansiyon, kalp, akciğer veya şeker hastalığının da birlikte olabilmesi bazı aletli fizik tedavilerinin uygulanmasını engelleyebilirken manipülasyonda genellikle bu hastalıkların bir engel oluşturmaması da önemli diğer bir avantajdır.
Manipülasyonun bel fıtıklarında ki başarısı %98 dir. Genel olarak ta bel fıtıklarında %98- %99 hastada ameliyatsız tedavi gerçekleşmektedir. Sadece %1-2 hastada ameliyat gerekmektedir. Bunlarda ayaklarında ilerleyen güç kaybı, idrar ya da büyük abdest kaçırma şikayeti olanlar veya ameliyatsız tedavilere cevap vermeyip şikayetleri ilerleyen hastalardır. Bu ameliyat gereken hastalarda da ameliyat sonrası fıtıkların tekrarını önlemek için rehabilitasyon programı önemli ve titiz bir şekilde uygulanmalıdır. Genel olarak bel fıtığı tedavisi hangi yol ile yapılırsa yapılsın sonrasında hastalığın tekrarını önlemek için bel ve karın egzersizleri ile günlük yaşam önerileri konusunda hastalar mutlaka eğitilmelidir.