Bel Ağrısı Nasıl Geçer? Nedenleri?

Ameliyat gerektirmeyen durumlarda yani kaslarla ilgili sorunların yarattığı bel ağrılarında veya tutulma denilen bel ağrılarında en iyi tedavi sıcak ve masaj uygulanmasıdır. Ayrıca yatak istirahatidir. Bu yatak istirahati eskiden konuşulduğu gibi sert yerlerde ya da tahta yataklarda yatma değil en rahat edilen yarı ortopedik basit bir yaylı yatakta yatmak bile yeterli olacaktır. Bunun dışında sıcak bel ağrısına çok çok iyi gelmektedir. Masaj yaptırmak , fizik tedavi hareketleri yapmakta bel ağrısına iyi gelmektedir. Bunun dışında bir takım başka etkenler de vardır. Zift dökmek veya soğanla bamyayı karıştırıp koymak gibi bunlarda beldeki kan akışını attırdığı için iyi gelmektedir.

Bel Ağrısının Nedenleri?

Bel ağrıyınca çok büyük sıkıntıya gireriz. Rahat hareket edemeyiz, rahat oturamayız, rahat yürüyemeyiz. Bel ağrısının bir çok nedeni vardır. Bunlardan en sık rastlanılanı halk arasında bel tutulması tıpta faset kitlenmesi denilen olaydır. Burada ters bir harekette , çok soğuk bir rüzgarda kalma sonucunda veya bir şeye çok fazla kızarsak, üzülürsek omurganın arkasındaki eklemler birbiri üzerinde kaymaktadır. Onlar kaydığı zaman tutulma meydana gelmektedir. İki büklüm oluyoruz. Hareketler zorlaşmaktadır.

Bunun dışında bel ağrısı bel fıtığı nedeni ile , bel kaymaları nedeni ile , beldeki enfeksiyonlar veya oradaki tümörler nedeni ile olabilir. Bazen kadın hastalıkları veya ürolojik nedenler denilen mesanedeki veya prostattaki sorunlar hatta bağırsaktaki sorunlar bile bel ağrısı yapmaktadır.

Bel Ağrısında Fizik Tedavi Faydalı Olur Mu?

Eğer bel ağrılarında ameliyat gerektirmeyen bir durum arz ediyorsa yani bir bel kayması ya da ilerlemiş bir bel fıtığı yoksa o zaman fizik tedavi uygulatmakta çok büyük fayda vardır. Fizik tedavinin amacı beldeki kan akımını arttırmaktır. Oradaki kan akımının artması ile beldeki kaslar gevşer ve beldeki ağrı gider. Ama fizik tedavinin ilk 3-4 gününde ağrılarda artma olabilir. Bu nedenle eğer ilk günlerde ağrılar artarsa küsmeden fizik tedaviye devam etmek ve bunu en az 14-15 seans uygulatmak gerekir.

Fizik tedavi yeri seçimi de çok önemlidir. Çünkü fizik tedavinin binilmesi en yakın yerde olmasıdır. Fizik tedaviden dönerken üşütmemek yorulmamak gerekir. Onun için eve en yakın fizik tedavi merkezi en iyi fizik tedavi merkezidir.

Bel Ağrısı Riski Kimlerde Fazladır?

Bel ağrısı sanıldığı gibi ağır kaldırmak , öne doğru eğilmek bel ağrısı nedeni değildir. Bel ağrısını en çok yaratan neden strestir. Yoğun stres altında çalışanlarda özellikle hareketsiz çalışanlarda yani gün boyu oturma zorunluluğu olan kişilerde bel ağrısı çok fazla görülmektedir.

Uzun süre ayakta duran kişiler örneğin öğretmenler, berberler, eczacılar ya da gün boyu oturması gereken kişiler örneğin şoförler, yöneticiler, sürekli olarak evrak işi ile uğraşan kişiler bel ağrısı çok sık görülmektedir. Bunların dışında çok fazla rüzgara maruz kalanlarda veya titreşimli ortamlarda çalışanlarda, manyetik alanın fazla olduğu yani hava alanı , tren garı gibi yerlerde çalışanlarda çok fazla rastlanmaktadır.

Bel Ağrısı Ne Zaman Ameliyat Gerektirir?

Sadece bel ağrısı hiç bir zaman ameliyat nedeni değildir. Ama bel ağrısı bacakta bir kuvvet kaybına, uyuşmaya, güçsüzlüğe yol açıyorsa yürürken sık sık durmak gerekiyorsa o zaman ameliyat gerekebilir. Bu gibi belirtiler tedavi edilmez ise insanın felce doğru gidebileceğinin belirtisidir. Bunu önlemek için ameliyat şarttır.

Bunun içinde uzman bir doktora gitmek MR, Emg gibi tetkikleri yaptırmak bunun sonucunda bir bel fıtığı, bel kayması, belde tümör ya da enfeksiyon tespit edildiğinde ameliyat ettirmek gerekir. Bu gibi durumlarda ameliyat gerektiğinde kaçmamak ve kendinizi bu konuda uzman bir doktora teslim etmeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.