ismail TOSUN
loading...

Astımı olanlar spor yapabilirler mi?

Astımı olanlar spor yapabilir mi?

 

Çocuklarda astım bronş içindeki zarın aşırı hassasiyeti ile seyrettiği için bu çocuklarda en sık gördüğümüz belirtilerden bir tanesi de koşup oynadığında terlediğinde öksürük krizine girmesidir. İllaki öksürük krizi olması gerekmez tabi ki tek tek öksürükler de çocuğu rahatsız edebilir ve egzersizini sonlandırmasıyla sonuçlanabilir veya aile eğer çocuğun koştuğunda yada oynadığında sıkıştığını gözlemlerse çocuğu egzersizinden alıkoyabilir. Dolayısıyla çocuklarda özellikle astım tablosu gelişmişse ailenin veya kendisinin egzersizden çocuğu uzaklaştığı görülür.

Bu da tabi ki fazla şişmanlığı alınan kalorinin yakılamamasını beraberinde getirir ki şişmanlıkta astım açısında olumsuz bir etkendir o yüzden özellikle soluk alıp vermenin hızlı yapıldığı aktif sporları çocuğa önerirsek ve bundan önce nefesinin daralmaması için uygun ilaç tedavisiyle çocuğu rahatlatırsak bu egzersizi çok rahat yapabilir ve egzersizi yapmasının da bir çok faydasını görür Çok nefes alıp verme bir kere bronş açıcı bir uygulamadır. O yüzden astımın ilacı spor diyebiliriz bile.

Özellikle açık havada yapılan sporları daha çok öneririz bu çocuklara. Koşan koşturulan sporlar voleybol basketbol veya futbol gibi jimlastikte tabi ki olabilir ama en çok risk oluşturan spor dalı yüzme. Yüzmenin kendisi ile ilgili bir sorun yok ama kış ortamında eğer yüzme klorla dezenfekte edilen buhar içinde bir havuzda yapılırsa buradaki kimyasal kokusunun veya rutubetli ortamın çocuğa astım açısından dezavantajı olabilir. Bu açıdan açık havada yüzmeyi kesinlikle öneriyoruz ama kapalı havuzda eğer klorla dezenfeksiyon sağlanıyorsa ve buharlı nefes darlığı yaratacak bir ortam söz konusuysa çocuğun o ortamdan uzak tutulması en doğrusu olur.