Akşamsefası ne kadar ışık ister?

 

[highlight]Akşamsefası [/highlight]hızla  serpilebilmek ve bol çiçekli olması için bol ışık ister. Yarı gölge alanlar sabah güneşi aslında bu bitki için yeterli olabilir. Bunun dışında bol ışık  alan balkonlarda ve bahçelerde de akşamsefasının hızla gelişip serpildiğini görebiliriz. Karanlık bir bölgede dikilmiş bir akşamsefası normalde çiçeklerini veremeyeceği için görselliği fazlaca olmamaktadır.

[highlight]Akşamsefasının [/highlight]özellikle güneş battıktan sonra mis gibi kokusunun yayılabilmesi için hafif bir meltem esintisinin olduğu , çokta kuytu olmayan bir yerde dikilmesi sağlıklı olacaktır. Ancak rüzgarın aşırı olduğu açık  bölgeler bu bitkinin çk fazla büyümesini engelleyeceği için güneye ve batıya  bakan kuytu bölgelerde dikilecek akşamsefası çok iyi sonuçlar verecektir.

[highlight]Akşamsefası [/highlight]yaz bahçelerini süsleyen , görselliği güzel olan ve çok tercih edilen bitkidir. Özellikle evlerde büyütülmesi ve geliştirilmesi mümkün değildir. Çünkü ev bitkinin istediği havadar ortamı , temiz oksijeni sürekli sağlayamayacaktır. O nedenle balkonlarda, kış bahçelerinde uygun bir bitkidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.