23 Mart Dünya Meteoroloji Günü

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO- World Meteorological Organization) Birleşmiş Milletler’e bağlı bir uzmanlık kuruluşudur. 23 Mart 1950 yılında Dünya Meteoroloji Teşkilatı’nın ana sözleşmesi yürürlüğe girmiştir. Bu yüzden her yılın 23 Mart günü “Dünya Meteoroloji Günü” olarak kutlanmaktadır.

189 üye ülke ve bölgenin hava durumuna ilişkin verdikleri hizmetlerden elde edilen bilgileri düzenleyip ortak kullanıma sunan Dünya Meteoroloji Örgütü meteorolojiyi standart hale getirmek ve yeni bulunan telgraf aracılığıyla hava durumu konusunda bildirilen verileri birleştirip değerlendirmek amacıyla 1873’te kurulan Uluslararası Meteoroloji Örgütü’nün Birleşmiş Milletler tarafından geliştirilmesiyle ortaya çıkmıştır.

Her yıl kutlanacak Dünya Meteoroloji Günü’nde, “Hava, İklim ve Sağlık” konusu ele alınarak, iklim ve havanın sağlık, çevre ve ekonomi ile yakın ilişkisi, önemi ve etkileri üzerinde durulacaktır.

Genel ifadeyle hava; günlük olarak yaşadığımız ve karşılaştığımız meteorolojik olaylardır. İklim ise hava olaylarının ortalamasıdır ki ay, mevsim, yıl veya yıllar itibariyle değişebilirliğe sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.