ismail TOSUN
loading...

Tarafsız Gazetecilik

Gazeteci her zaman tarafsız mı olmalı?

Gazeteciliğin olmazsa olmaz özetlerden birisi tarafsızlığıdır zaten. Ama bu tarafsızlık soyut bir kavram değil yani ben herşeye tarafsızım değil. Taraf gerçekten yana taraf olunabilir sadece. Burdanda toplumun kazanç çıkması adına taraf olur. Yani siz bir organ mafyasını ele alıyorsanız yada bir yolsuzluğu, hayali bir ihracatı ele alıyorsanız vergi verenlerin haklarını veya insanların sağlığını koruyorsunuz demektir.

Dolayısıyla burda bir tavır almanız burda hatta yürüyen soruşturmanın genişletmesi bakımından bir faydanız olabileceği gibi toplumu ilgilendiren çok önemli bir konuda organ mafyasını ortaya çıkarmak gibi çok önemli görevleride yerine getirebilirsiniz.

Tamamen tarafsız olmak diye birşey yok ama haberleri yazarken tarafsızlık şarttır. Çünkü eğer organ mafyası hakkında böyle bir iddia bulunan veya hayali ihracat veya yolsuzluk iddiasında bulunan kişiyede eğer objektif yaklaşamıyorsanız sadece duygularınızla veya haber aşkıyla konuyu gündeme getiriyorsanız bir çok hata yapma riskiniz var.

Olguya yaklaşırken, gerçeğe yaklaşırken taraf olursunuz ama haberi yazarken tarafsız davranırsınız. Gazetecinin devleti korumak gibi bir görevi olmadığı gibi aksinehalktan bilgileri gizleyen devlete karşı mücadele etmek gibi bir sorumluluğu var. Nedeni de toplumgerçeği arar devletler bunları gizlemeye çalışır. Devlet gazetecileri hapse atar ama toplum onları dışarı çıkarmaya çalışır. Bu böyle bir çıkar çatışmasıdır.Gazete Manşetleri