Su Çiçeği Nasıl Geçer? Belirtileri Nelerdir?

Su çiçeği viral bir enfeksiyondur. Bu nedenle antibiyotik kullanıma gerek yoktur. Hastalığın bulgularına göre semptomatik tedavi uygulanmaktadır. Bu bulgular döküntü , kaşıntı , ateş, halsizlik ve iştahsızlıktır. Tedavi yapılırken en önemlisi çocuğun ateşi ve konforunu bozacak düzeyde kaşıntı ve vücuttaki döküntüleridir. Ateşe yönelik parasetamol kullanılır.  3 gün ateş yapabilir. Genelde ateş bu tür viral enfeksiyonlarda hastalığın iyileşmesini  kolaylaştırıcı faktördür. Yani ateş çocuğun konforunu bozmuyorsa , çocukta ciddi bir sorun yaratmıyorsa ateş düşürücü kullanılmayabilir. Ancak çocuğun konforunu bozuyorsa, halsizlik yapıyor ve kötü hissediyorsa ateş düşürücü olarak parasetamol kullanılabilir.  İkinci kullanılan ateş düşürücü ibuprofendir. Ancak ibuprofen kullanımı çocuklarda ciltteki lezyonlarda sekonder bakteriyel enfeksiyonun ilave olmasını arttırabilir. Bu nedenle kullanılmaması gerekir. Aspirin kesinlikle kullanılmaması gereken bir ilaçtır. Çünkü reye sendromunu arttırır. Reye sendromu da çocuklarda karaciğer ve beyni tutan ölümcül bir hastalıktır. Su çiçeği çıkaran çocuklarda kaşıntı, döküntü mevcuttur. Ciddi bir huzursuzluğa neden olur. Bu nedenle çocuklarda kaşıntıya yönelik ağızdan antihistaminik ilaçlar kullanılabilir. Kaşıntıya yönelik yüzeyel antihistaminik kaşıntı ilaçları da kullanılabilir. Önemli olan ikincil bir enfeksiyonun ilave olmasını engellemek , çocuğun konforunu arttırmaktır. Su çiçeği hastalığı sırasında çocukta ateş, kaşıntı, döküntü olduğu için ortam sıcaklığının fazla olmaması , sıkı sıkı giydirmemek ve serin bir ortamda kalmasını sağlamalıyız. Ayrıca sık banyo olmasının faydası vardır.

Su Çiçeğinin Belirtileri Nelerdir?

Su çiçeği çocuklarda sık görülen bulaşıcılığı yüksek selim bir  enfeksiyondur. Viral enfeksiyondur. Etkeni varisella zoster bir virüstür. Genelde kuluçka dönemi 16-18 gün bazende 21 güne kadar uzayabilir. Bulaşıcılığı kişiden kişiye olmaktadır. Virüs vücuda girdikten 10-15 gün sonra bulgular ortaya çıkmaktadır. İlk başta başlayan bulgu çocuklarda döküntüdür. Erişkinde farklı olarak döküntü ortaya çıkmadan bir iki gün önce halsizlik, ateş, baş ağrısı, iştahsızlık gibi bulgular vardır. Ancak çocuklarda tüm bulgular aynı anda başlamaktadır. Hastalığın özelliği ya da tanınma şekli döküntü ile olur. Döküntü genelde yüzde , saçlı deride başlar gövdeye yayılır. Daha sonra kollara ve bacaklara yayılır. Genelde santral bölgededir. Yani yüzde, gövdede ve sırtta bulunur. Döküntüler kol ve bacakta daha azdır. Döküntülerin özelliği hafif kızarık olan döküntüler vardır. Kızarıklığı daha çok artan içinde minik sıvı olan döküntüler vardır. Sıvısı koyulaşan ve kabuklanan döküntüler vardır. Yani hastalığın özelliği döküntüler her yaştadır. Her çeşit döküntü vardır. Bu döküntüler kaşıntılıdır. Su çiçeği bulguları ateş, vücutta döküntü,halsizlik, iştahsızlık, baş ağrısı , karın ağrısıdır. Ateşin süresi 3 gün sürebilir. Döküntünün en hızlı arttığı dönemde ateş vardır. Döküntü ağrılığı, şiddeti azaldığı zaman ateş düşer. Döküntünün süresi de 5-7 gün arasıdır. Bu süre sonra döküntüler sırayla yavaş yavaş kabuklanarak azalmaya başlar.

Su Çiçeği Sonrasında İz ve Leke Kalır Mı?

Su çiçeği selim bir hastalıktır. Genelde su çiçeği sonrası normal su çiçeği geçiren çocuklarda iz ve leke kalmaz. Ancak su çiçeği döküntüsü üzerine bakteri ilave olduysa sekonder bakteriyel bir enfeksiyona bağlı impetigo erizepel denilen bakteriyel bir enfeksiyon oluşmuşsa bu büyük yara iyileşirken nedbe dokusu oluşur. Bu nedbe dokusuna bağlı minimal bir iz kalma ihtimali vardır. Genel olarak su çiçeği enfeksiyonu geçiren çocuklarda 6 ay 1 yıl süren nedbe dokusu görülebilir. Fakat daha sonra bu lezyonlar kendi kendine iyileşir. İz kalmaması için örneğin çocuğun  alnında büyük bir lezyon oluştu, bakteri ilave oluştu burada bir nedbe dokusu oluştu güneşe çıkarken mutlaka güneşten korumanın faydası vardır. Nemlendirici kremler kullanılabilir. Koruyucu faktörü yüksek güneş kremleri kullanılabilir. Ama bu çok çok nadirdir. Genelde iz kalmaz.

Su Çiçeği Aşısı Hastalığa Yakalanmaya Engel Midir?

Enfeksiyon hastalıklardan korunmanın en önemli yolu aşılardır. Eğer bir hastalığın aşısı varsa. Su çiçeği hastalığının da aşısı 1995 yılından beri tüm dünyada uygulanmaktadır. Hastalığın aşısı uygulanmaya başlandıktan sonra hastalık tüm dünyada %90 a kadar azalmıştır. Bu nedenle mutlaka su çiçeği aşısının yapılması gerekir. Su çiçeği aşısı 1 yaş ile 15 ay arasında ve 4 ile 6 yaş arasında olmak üzere 2 doz şeklinde uygulanmaktadır. Aşının koruyuculuğu ilk dozdan sonra %80-90 ikinci dozdan sonra koruyuculuğu %95 e çıkmaktadır. Bu nedenle mutlaka aşının yapılması ve iki doz olarak yapılması gerekir. Aşının yapılmaması gereken durumlar da vardır. Bunlar gebelik döneminde yapılmayabilir, çocuk sürekli kortizon kullanıyorsa bağışıklık sisteminde bozukluk varsa ya da daha önce yapılan su çiçeği aşısına anaflaksi geliştiyse yapılmamasında fayda vardır. Aşı her yaşta yapılabilir. En erken 12 aylıkken yapılır ama 1 yaşında aşı yapılmayan çocuğa 6 yaşında da bu aşı uygulanabilir. Genelde 2 dozdur. En erken 3 ay ara ile yapılabilir. 13 yaşından sonra çocuklara da , erişkinlere de hastalığı geçirmediyse aşı yapılabilir. Aşının koruyuculuğu % 90 ın üzerindedir.

Su Çiçeği Kaç Günde Geçer?

Su çiçeği selim bir hastalıktır. Kendi kendine iyileşir. Hastalık döküntü ortaya çıktıktan sonra hastalığın tam geçme süresi 5 ile 7 gündür. Eğer çocuğun bağışıklık sisteminde bir sorun varsa, kronik kullandığı ilaç varsa, bağışıklık sistemini baskılayan hastalık varsa bu hastalık 10 ile 12 gün uzayabilir. Ama genelde sağlıklı bir çocukta hastalığın tam iyileşme süresi 5-7 gün arasıdır. Bu dönemde çocuklarda konforu bozduğu için ateş düşürücü ilaçlar kullanılabilir. Bulaşıcılığı çok yüksek olan bir hastalıktır. Su çiçeği çıkaran bir çocuğun okula gönderilmemesi , yuvaya gitmemesinde fayda vardır. Genelde lezyonlar kuruduktan sonra okula gidebilir. Bulaşıcılık döküntü çıkmadan 2 gün önce başlar. Döküntü çıktıktan sonra döküntüler geçene kadar yani 7 güne kadar devam eder. Bu nedenle 7 gün çocuğun okula gitmemesi gerekir. Su çiçeği geçirmeyen kişiler için risk oluşturacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir