Siklamen nasıl bir çiçektir?

 

Sonbahar, kış , erken bahara kadar puslu, karanlık günlerin canlı bitkilerinden olan [highlight]siklamenler[/highlight] normalde nemli ortamları sever. Aşırı dona karşı duyarlı ve 6 ay boyunca bol çiçekleri ile bahçeleri, balkonları ve pencereleri şenlendiren , sevilen bitki gurubudur. Genellikle yaşadığı yerler Akdenizi çevreleyen ülkeler özellikle ülkemizde Toroslarda bol miktarda gözükmektedir. Yabani pers kum cinsi çiçekli ve mis kokuya sahip olup daha büyük yumrulu olan türdür. Fakat hibritleri Avrupa da ,Kuzey Amerika da bir çok ülkede karşılaşılan sevilen bir bitkidir.

[highlight]Siklameni[/highlight] dondan koruduğumuz, hava akımının olduğu ama aşırı cereyanın olmadığı hafif bir esinti daha sağlıklı büyümesini sağlayacaktır.  Ama yoğun rüzgar çiçeklenmesi engelleyeceği için arzu edilmemektedir. Yine balkonlarda ve limonluklarda aşırı güneş ışığı etkisi ile yapraklarda kararma olacağı için bu aşırı güneş ışığından da korumak , bahçelerde de yarı gölge alanlarda siklameni dikmek ve muhafaza etmek iyi sonuç verecektir.

Doğa da açık pembe ve lila renklerini gördüğümüz küçük, kokulu [highlight]siklamenler[/highlight] zaman içinde üretilerek çok çeşitli renklere ulaştırılmıştır. Bunlar yaygın olarak kırmızı, bordo, beyaz gibi bir çok renklerde bahçelerimizi süslemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir