ismail TOSUN
loading...

Sigara ve alkolün peniste sertleşmeye etkisi nedir?

Sigara ve alkolün peniste sertleşmeye etkisi nedir?

Sigara ile alkolün etki mekanizmaları farklıdır. Ayrı ayrı incelemek lazım. Cinsel işlevi bir bütün olarak gördüğümüzde sigara daha ziyade damar cidarıyla alakalı bozukluklar yapmakta aynı kolesterolun yaptığı gibi.

Bunun dışında başka bir etkisi yok sigaranın direkt bire bir kullanım etkisi yoktur. Damarı bozarak etki edebiliyor. Alkolü düşünecek olursak alkol iki tip etki edebiliyor. Bir kronik kullanımda her gün düzenli alkol alan bir insanda malesef karaciğer yağlanması oluşuyor.

Karaciğer yağlanması olan insanlarda da erkeklik hormonu daha ziyade kadınlık hormonuna dönüşebiliyor ve dolayısıyla hormonal düzeyde de cinsel işlev bozukluklarına yol açabiliyor kronik alkol kullanımı.

Akut alkol kullanımı denilen yani günübirlik alınan alkolün o gün uygulanacak cinsel işlevde bozukluk yapması ise sinirlerde uyuşukluk yapma etkisinden kaynaklanır. Aynen bilincimizin yavaşladığı gibi. Dolayısıyla o lokal etkili o günlük cinsel işlevini bozabiliyor. Ama kronik kullanım hekimler için çok daha önemli. Kronik kullanımdan giderek ilerleyen bir cinsel işlev bozukluğu da paralelinde gelebiliyor. Karaciğer bozukluğunun yanı sıra.

Gelişmiş ülkelerde hergeçen gün azalan sigara bağımlılığı gelişmekte olan ülkelerde ise artış gösteriyor. Turkiye gelişmekte olan ülkelerde gelişmiş ülkeler kategorisine geçmeye hazırlanıyor bu dönem içerisinde elektronik sigara kullanımı yaygınlaşıyor elektronik sigaranın kullanımının bu kadar artış göstermesi ülkemizde bu ürüne rağbetin artmasının nedeni cihaza bir çok sigara bırakmak için başvuran kişinin kısa sürede sigaradan uzaklaşması. Elektronik sigara kısa zamanda sigarayı bırakmanız için faydalı olabilecek ürünlerden biridir.