Salatalık yetiştirilecek toprak nasıl olmalıdır?

 

[highlight]Salatalık[/highlight] özellikle yaz sebzesi olduğu için ortam sıcaklığının yüksek olduğu ve neminde yüksek olduğu bölgelerde ve yine bol ışık , güneş istediği için güney bahçelerinde çok güzel verim verebilecek bir sebzedir. Toprak özellikleri humus yönünden zengin, tınılı yani suyu geçirebilen yapıda olmakla birlikte özellikle yanmış sığır, koyun veya keçi gübresi ile takviye edilmiş bir toprak olursa salatalık veriminde yüksek sonuçlar almak mümkündür.

Eğer [highlight]salatalık[/highlight] toprağımızın uygun olmadığını düşünüyorsak dikimden bir kaç ay önce yapılacak belleme sonrasında önce toprağı havalandırmalı sonra biraz milli bir toprak ilave ederek tekrar bir belleme yapılmalıdır. Daha sonra dikimden bir kaç hafta önce yanmış bir organik gübre takviye edilmesi ile toprak tezeklerden arındırılarak ve arıkları da açılarak dikime hazır hale getirilmelidir.

[highlight]Salatalık[/highlight] toprağında eğer killi bir yapı mevcutsa salatalık köklerinde su birikmesi olacağı için mantar ve çürüme gibi rahatsızlıklar salatalık fidesinin iyi ürün vermesini engelleyecektir. O nedenle toprağın çok iyi drene olabildiğini özellikle yapraklarına su gelmeyecek şekilde tabandan yapılan bir sulama ile arıkların dolduğunu ve suyun dengeli bir şekilde köklere ulaştığını takip etmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir