ismail TOSUN
loading...

Niyetsiz alınan abdest kabul olur mu?

Hangi ibadeti yapacaksak o ibadetli ilgili niyet etmemiz lazım. Abdestte nihayet bir ibadettir önemli bir ibadettir, önemli bir ibadet olduğu için buna da niyet etmemiz gerekir. Hatta diyor ki kitaplarımız elini yıkadı, ağzına su verdi, yüzünü yıkayınca kadar niyet etmemiş ise bu abdest geçerli olamaz diyor onun için abdestte başlamadan önce ” Niyet ettim Allah Rızası abdest almaya ” der niyetimizi yaparız ve ondan sonda abdestte başlarız.  Peygamberimiz  (S.A.V.) sahabeyi ikramla yani arkadaşları ile otururken onlara sordu?:

– Sizden herhangi biriniz önünden bir ırmak aksa, günde beş defa kişi o ırmak da yıkansa üzerinde pislik namına bir şey kalır mı? diye sordu. Onlar dediler ki:

-Ya Resullallah insan beş defa yıkanır da üzerinde pislik namına bir şey kalır mı?

Öyleyse dedi peygamber (S.A.V.):

-Herhangi bir Müslüman abdest aldığı zaman o abdest ile birlikte kazandığı günahları Allah affeder dedi. Elini yıkadığı zaman eliyle kazandığı günahlar, ağzını yıkadığı zaman ağzı ile kazandığı günahlar, yüzünü yıkadığı zaman gözleriyle kazandığı günahlar, ayaklarını yıkadığı zaman ayakları ile kazandığı günahlar o abdest suyunun son damlası ile birlikte affa uğrar dedi peygamberimiz.

Onun için abdest önemlidir. Niyetsiz ibadet olmayacağı gibi niyetsiz abdestte olmaz.