ismail TOSUN
loading...

Muhabbet kuşları konuşabilir mi?

Muhabbet kuşları belki papağanlardan daha iyi konuşabiliyor. Yüzlerce kelime öğrenebiliyor. Yani eğer şartlandırırsanız zaman kavramını öğrenebiliyor veya soruya karşılık cevap verebiliyor. Çeşitli cümleleri aynı anda kullanabiliyor. Yalnız tabi bunu bu hale getirebilmek için de çok yeni yavru almanız gerekiyor. Yani yumurtayı kırıp yeni dışarı çıktığında hemen onu diğer kuşlardan ayırmanız gerekiyor.Çok fazla kuş sesi alırsa o zaman konuşma yeteneği kayboluyor. Ama daha önce kuş sesi duymamışsa yeni yumurtadan çıkmışsa o zaman muazzam kelimeler konuşabiliyor.

Belirli kelimeleri sık sık söylemek gerekiyor. Özellikle canım cici kuş kısa tek heceli veya iki heceli kelimelerle başlamak gerekiyor. Ondan sonra bir kaç kelime konuşmaya başladığında arkası çorap söküğü gibi geliyor.

Muhabbet kuşunu şöyle şartlandırabilirsiniz. Soruya karşılık cevap verme veya cümle kurma gibi olaylarını şöyle yapabiliyorsunuz. Geceleri ışığı kapattığınızda iyi geceler diyorsunuz. Sabah karşılaştığınızda günaydın diyorsunuz. Ama bu kelimeleri başka saatler içerisinde kullanmıyorsunuz. Bir müddet sonra gece ışığı kapattığınızda size iyi geceler sizinle sabah karşılaştığında günaydın diyor. Bu şekilde zaman kavramını öğretmiş olabiliyorsunuz.