ismail TOSUN
loading...

Motosikletin bujisini nasıl değiştiririz?

Motosiklet bujisi motor blogunun içten yanmalı bir motorun bujisi ateşlemeyi sağlar. Eğer hava filtresi tıkalı ise, hava yeterince gelmiyorsa buji kesmesi denilen hadise cereyan eder. Yani buji yanar. Buji değiştirmek için buji anahtarı kullanılır. Eğer kendimizin yapabileceğinden emin değilsek acemice buji takmak yerine ustaya yaptırmakta da fayda vardır.
Bujiyi değiştirirken önce lokma takımının başı ile yerine oturtuyoruz. Fazla zorlamadan ilk dişin tutmasını sağlıyoruz. Diş kaptırmamaya özen göstermek gerekir. Bujiyi fazla sıkmamak gerekir. Çünkü fazla sıkılırsa o yuva bozulabilir. En son olarak buji kafasını yani elektriğin geleceği buji piposunu takıyoruz.
Buji insanların çok bilip ama aslında hiç bir şey bilmediği bir konudur. Farklı renklerde çıkan buji farklı anlamlara gelir. Eğer sütlü kahverengi değilse hava – benzin karışımında problem var demektir. Ya da motor blogunun durumu ile ilgili bir sorun var demektir. Buji değiştirirken dikkat edilmesi gereken şey ters tarafa doğru sıkmayın. Takarken de asla aşırı yüklenme yapmayın ve motora doğru kodda doğru bujiyi takın.