Lojistik Alanında Kullanılan Elektrikli Transpaletler

Elektrikli Transpaletler Operatörlük Belgesi  Gerektirirmi? 

Lojistik alanında kullanılan iş makinaları arasında kullanılan elektrikli transpaletler, müfredatta herhangi bir operatörlük belgesi alınarak kullanılması konusunda herhangi bir bilgi olmasada, taşıdığı riskler bakımından oluşabilecek negatif durumlar nedeni ile iş makinası operatörlük belgesi gerektirmektedir.

Elektrikli transpaletler ne gibi riskler barındırıyor? 

Elektrikli transpaletler gerek azami hızları, gerek ağırlıkları bakımından yanlış kullanıldığında devrilmelere, yan yatmalara sebep olabilmekte iş kazası sonrası operatörünün yaralanma ve ölüme kadar gidebilecek sonuçlar doğurabilecek bir iş makinasıdır. Aynı zamanda kullanım esnasında çalışılan alandaki ürünlere maddi hasar verebilmektedir.  Uzun çatalları ve kaldırdığı yük nedeni ile iş makinesi kabul edilmektedir. Bununla beraber elektrikli transpaletler devamlı suretle şarj edilmesi gerekmektedir. Elektrikli transpaletlerin kullandığı  akülerin bilinçsiz kullanıcılar tarafından şarj edilmesi gibi durumlarda patlamalara sebep olabilir ve beraberinde iş kazaları ile getirdiği tedavisi mümkün olmayan ciddi yaralanmalar ölümle sonuçlanabilir.

Elektrikli transpaletler hangi ehliyetle kullanılır?

Müfredatta yer almasada herhangi bir hukuki süreç işletildiğinde “Forklift türevi iş makinası” olarak değerlendirilir. Bu nedenle kullanımı için G Sınıfı Ehliyet gerektirmektedir.

G Snıfı Ehliyet Nedir? G Sınıfı Operatörlük Belgesi Nedir? Forklift Operatörlük Belgesi Nedir?

G sınıfı sürücü belgesi iş makinesi türündeki motorlu ve elektrikli araçları kullanacaklara verilir. Forklift operatörlük belgesi ve forklift ehliyeti olarak da adlandırılır. Kaynak; G Sınıfı Ehliyet
Ehliyet Sınıfı: G
Geçerlilik Süresi: 10 Yıl
Ehliyet Yaşı: 18
Mezuniyet Şartı: ilk okul
Kapsamı: İş Makinaları
Ek Belge Şartı: Operatörlük Belgesi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir