ismail TOSUN
loading...

Issız bir yerde saldırıya uğrayan kadın kendini nasıl savunabilir?

Issız bir yerde saldırıya uğrayan bir bayan normal şartlarda çok fazla şansı yoktur. Fakat şansını arttırabilecek özellikler vardır. Nedir? Bayanların yanında çantası vardır. Örneğin bir sprey kutusu bu deodorant olabilir bununla kendini koruyabilir. Örneğin bir parfüm şişesi onunla kendini koruyabilir ve ya tırnakları ile kendini koruyabilir. Vücudunu bir silah olarak kullanabiliyorsa yani belli bir savunma eğitimi almışsa kendini bu şekilde kurtarabilir.

Bir bayanın yolda giderken karşısına tacizci birisinin çıktığını düşünürsek bayanın bunu anladığı an belli bir mesafe koyması gerekir. Çünkü çok yakında erkek çok kuvvetli olduğu için bayanı kavrayabilir. Erkeğin ilk etapta bayandan ne istediğini söylemesi gerekir. Yani biri direkt gelip size saldırmaz. Yani paranızı mı istiyor? canınızı mı istiyor? başka bir şey mi istiyor? Bu konuda sizi tehdit edecektir. İşte orada harekete geçme zamanınız gelmiş demektir. Yani hazırlığa başlama döneminiz başlamış demektir. Burada bayan hemen elini ileri uzatır dur der gibi bu psikolojik bir olaydır. Normalde yaptığınızda karşı taraf beyin sinyali alır ve durur.Bu kesinlikle böyledir. %90 garantisi vardır. O anda elinizi çantanıza atın ve ne varsa orada sert bir cisim hemen onu çıkarıp eğer size bir atak varsa rakibinizi durdurabilecek bir yerine boyun olabilir, kafa olabilir genelde yüze saldırı yapılır burada. Eğer eğitim almışsanız bu konuda derinin kemiğe en yakın olan yerlere saldırıyı yaparsınız. Çünkü buralar daha hassas bölgelerdir. Onlar nedir şakaklar, köprücük kemikleridir, dirseklerdir veya kulak arkalarıdır. Bu şekilde kendinizi koruyabilirsiniz.

Eğer üzerinize bir anda saldırı olursa bu sefer size saldıran kişinin hayati organlarına saldırmak zorundasınız. Bunlar gözler olabilir yani parmaklarınızı gözüne sokabilirsiniz. Bu size kaçma fırsatı tanıyabilir. Zaten karşınızdaki kişi sizi göremez duruma gelecektir. Oradan mümkün olduğunca uzaklaşın sakın mücadeleye girmeyin.