İngilizce Tabu Oyunu Nasıl Oynanır (Klavuz)

İngilizce Tabu Oyunu Nasıl Oynanır

İngilizce tabu oyunu ile ilgili daha önce tabu oyunu oynamamış kişiler için bir klavuz niteliğindedir.

İngilizce tabu oyununun mantığı nedir?

Oyunun mantığı oyuna başlayacak olan ilk oyuncu seçtiği kartın üzerindeki yazan kelimeyi  telaffuz etmeden  diğer oyunculara anlatma zorundadır.  Sözkonusu kelimeyi anlatırken kartın üzerinde yazan tuzaklı kelimeleride telaffuz etmemesi gerekmektedir. Anlatırken kurduğu cümlenin içerisinde Obje kelime ve yasaklı kelimelerden herhangi birini telaffuz ederse oyuncu anlatma hakkını kaybeder ve sıra diğer oyuncuya geçer.

Örnek:

ingilizce-tabu-karti

Örnekte görülen TEXT kelimesi obje kelimedir. Kartı anlatan oyuncu bu kelimeyi telaffuz etmeden diğer oyunculara cümle kurarak anlatmak zorundadır. Diğer oyunculara bu kelimeyi anlatırken kurduğu cümlelerin içerisinde TEXT kelimesi kesinlikle geçmemelidir. TEXT kelimesini anlatırken bu kelimeye yakın belirlenmiş beş adet daha kelime vardır. Cell Phone, Message, Mobile, Instant, Type kelimelerini kullanmak da yasaktır.  Eğer bu kelimelerden birini yada bir kaçını telaffuz ederse oyuncu anlatma hakkını kaybeder ve sıra diğer oyuncuya geçer.

İngilizce tabu oyunu kaç kişi ile oynanır?
ingilizce tabu oyunu en az iki kişi ile oynanmaktadır. ingilizce tabu çoklu kişiler ile daha eğlenceli oynanmaktadır isterseniz 10 üzeri kişi ilede oynayabilirsiniz. sınıfınızda arkadaşlarınız ile bir araya gelerek birlikte oynayabilirsiniz.

İngilizce tabu oyununda Zaman kısıtlaması?

Tabu oyununu oynarken bir kumsaati uygulaması vardır. bu kumsaati çevirlerek kısa süre içerisinde cümlenizi bitirmenizi isteyecektir. eğer kum saati dolmadan diğer oyunculara seçtiğiniz kelimeyi anlatmayı başaramassanız anlatma sıra diğer oyuncuya geçecektir.

Yeni başlayanlar kum saatini kullanmalımı?

ingilizce-tabu-500x327

Başlangıç aşamasında adventage ve intermediate seviyesinde olmayanlar kum saatini kullanmayabilirler.

Yeni başlayanlar ingilizce tabuyu nasıl oynamalıdır?

İngilizce kelime bilgisi ve cümle kurma yetisi henüz gelişmemiş olanlar, kuralları biraz esnetebilirler. Cümle kurarken yasaklı kelimeleri kullanabilirler. Ayrıca süre sınırınıda kaldırabilirler. cümle kurarken oyuncunun hedefi sadece obje kelimeyi anlatmak olmalıdır. kelimeyi anlatacak olan oyuncu intermediate seviyesinde yada advantage seviyesinde değilse yasaklı kelimeleri kullanırsa daha iyi sonuçlar alınacaktır.

En başarılı şekilde obje kelimeyi nasıl anlatırız?

İngilizce tabu oyunu oynarken karşınızdaki kişiye eğer o kelimeyi kolayca anlatmak istiyorsanız. Aklınızdan bir hikaye uydurabilirsiniz. Mesela yukarıdaki örneği baz alarak basit bir cümle yapalım. oyunculara sorulan soru uzun uzadıya bir hikaye içermelidir. Hatta bir kaç hikaye birleştirilebilir.

Örnek:

Oyunculara sorulan soru: Dün okula gittim, öğretmen beni tahtaya kaldırdı. bana bir soru sordu. Soruyu tahtada cevapladım. tahtaya kalem ile ne yaptım.

Cevap: Yazı yazdın

İngilizce Tabu Oynamak ingilizcemi geliştirirmi?

İngilizce tabu oyunu oynamak ingilizcenizi geliştirir. Kelime bilginizi unutmayacağınız şekilde bilinçaltınıza yerleştirir. Oyun içerisinde kullanılan kelimeler hafızanıza kazınır ve unutmassınız.

Oyun içerisinde cümle kurduğunuz için cesaretinizi toplayarak konuşabilme imkanı bulursunuz.

Tüm oyuncular bunun sadece bir oyundan ibaret olduğunu düşündüğünü için gülünç duruma düşme korkusunu yenersiniz.

Kaynak: ingilizce zeka oyunları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir