ismail TOSUN
loading...

Ağız kokusuna yol açan sindirim sistemi sorunları

Ağız kokusuna yol açan sindirim sistemi sorunları

Ağız kokusunun bir nedeni de sindirim sistemi hastalıklarıdır. İsterseniz ağızdan başlayarak anüse doğru neler buna neden olur  gözden geçirelim. Yemek borunuzda eğer bir cepleşme varsa  divertikül dediğimiz cepleşme durumunda burada gıdanın birikimi gıdanın burada kalması ve çürümesiyle birlikte bir takım uçucu kötü kokulu gazların oluşumuna neden olacaktır ve bu ağız kokusu olarak karşımıza gelebilir. Bu duruma çok nadir olarak rastlıyoruz. Bunun dışında yemek borusunun mideye geçişinde engel teşkil eden herhangi bir hastalık varsa yemek borusu kanseri varsa yada akalazya dediğimiz yemek borusuyla mide borusu arasında geçişte bir problem yaratan bir durum varsa yemek borunda gıdanın birikimi yine buradaki gıdaların çürümesine ve gazların oluşumuna neden olarak ağız kokusuna neden olur.

Eğer yemek borusu ile mide arasındaki kapak sisteminde bir gevşeme varsa yani reflü hastalığı varsa mide içerisinde ortaya çıkan gazların ağız yoluyla dışarıya atılmasına neden olacaktır ki ağız kokusu nedenidir. Hele hele midede kokulu gaz üretiminde önemli rol oynayan mide mikrobu helikobakter pilori gastriti var ise ki bakteri üreyi parçalayarak amonyak oluşumuna neden olur ağzımızda kokuya neden olacaktır. Mide de yine bir kanserin yada bir ülserle midenin hareketlerinde bir bozulma varsa midedeki gıdanın çürümesi ile birlikte gaz kokusuna gazın oluşumuna neden olacaktır.

Bir diğer sindirim sistemi hastalığı da midede yada bağırsaklarda herkeste oluşan gazın normalde atılım yeri alttan makattan yellenme şeklinde olmaktadır. Eğer siz bağırsaklarda bir daralmaya yol açan kansere sahipseniz yada farklı bir hastalığa sahipseniz bu gazı yellenmeyle dışarıya atamıyorsanız bu gaz geriye teperek ağızdan çıkmasına ve ağız kokusuna neden olacaktır.