ismail TOSUN
loading...

Haber programı hazırlamak

Haber programı hazırlamak

[highlight]Haber [/highlight]programı hazırlamak kolay değildir. Neticede tek kişinin yaptığı bir şey değildir.  Sunucuyu ekranda görüyorsunuz ama sunucuyla birlikte bu yolda giden insanlar var. Mesela bu programı sorumlusu olan kişi var, editörler var, yönetmenler var daha sonra bu insanlar bu haberleri toparladıktan sonra gündemde neler var neler yok onları hesap ettikten sonra sunucunun önüne hazır getirdikten sonra sunucu bakıyor. Kamlara değiştiriliyor,kam spikerleri değiştiriliyor, kam perforelerine bakılıyor, perforeler değiştiriliyor,kısalacak yerler varsa onlar kısalıyor daha sonra içeri geliniyor.

haber

Reji bölümünde yönetmen yardımcısı var, ışıkcısı var, montajcısı var, kadrajcısı var kolay değil. Siz sadece sunucuyu ekranda görüyorsunuz ama arkada bir sürü insanlar var. O bir çok kişi o yayını yapabilmek için bir araya geliyor. İlk başta bir araya gelenler tabi haberi bulan insanlar. [highlight]Haberler[/highlight] nerden bulunuyor Türkiyenin gündeminden dünyanın gündeminden ama bunlar daha sonra derleniyor sıralanıyor ardından rejiye geliniyor, rejiye gelindikten sonra motor denildiğinde sunucu günaydın vs der. Günaydın deniliyor ama o günaydın diyene kadar da bir çok kişi emek harcıyor ve o emek karşısında da bir programı seyircilerle paylaşılıyor.

canlı yayın haberler

Metinlerin dışınada çıkılıyor çünkü bazı dsf ler (doğal ses fonda) vardır ki o dsfler hep doğaçlama gider. İster istemez o metnin dışınada illa o metne bağlı kalınacak değil o kelimelerin veya cümlenin aslına tabi karşı gelmemek üzere o cümleleri başka başka kelimeler de ifade edilebiliyor. Ekran önündeki insanın zaten ifade kapasitesinin, kelime kapasitesinin, haznesinin çok olması gerekiyor. Bir anlık bile susmamanız, bir saniye bile susmamanız gerekiyor. O bir saniye ekran seyircisi küsüverir size. Neden sustu neden susuyor diye. Ekranı boş bırakmamak gerekiyor. Durmadan bir şeyleri söylemek gerekiyor. Bu arada canlı telefon bağlantısı alındığında nelere dikkat edilmeli diyede düşünülebilir. Orada saygı kuralları gerekiyor. Yani orada yapacak bir şeyiniz yok. Karşınızdaki adam şartlanmış bir adam olabilir, karşınızdaki adam hakaret etmeye yönlenmiş bir adam olabilir bilemezsiniz onu ilk telefon konuşmasında ama bir iki cümle söylediğinde tarzının ne olduğunu anlayabilirsiniz. Telefonla konuk almak her zaman heleki vatandaşı alıyorsanız hele ki sorunlar yumağı olan bir ülkede vatandaşı telefona alıyorsanız riski her zaman vardır.