ismail TOSUN
loading...

Evde sabunu nasıl soğuturuz ?

Kalıplanan sabunlar ürün ve hava koşullarına göre bir kaç gün kalıp içinde dinlendirilir. Bu dinlenme dönemi içinde sabun reaksiyon göstermeye ve soğumaya başlar. Sabunlaşma ve soğuma gerçekleşir. Ürün özelliğine göre yaklaşık 3 ile 5 gün arasında kalıpta dinlendirildikten sonra kalıptan çıkarılır ve bir kesme aparatıyla istenilen gramaj ve ebatlara göre dilimlenir.Dilimlenen ürünler serin ve gölge bir yerde minimum 6 hafta çevrilerek homojen  bir kuruma sağlanır.

Kalıpta bir kaç gün dinlenen ürün hava koşullarına göre kalıbın yanlarında hafif boşluklar bırakarak açılmalar gözlemlemeye başlanır. Bu esnada sabun sertleşmiş ama parmak izinizi bırakacak yumuşaklıktadır. Kesimi oldukça rahattır. Eğer sabununuzu kalıptan çıkardığınız zaman sağlıklı yumuşak bir kesim elde edemiyorsanız kullandığınız ham maddelerin ölçümünde bir yanlışlık yapıldığı ortadadır.

Kurutulma ve saklanma aşamasında direkt sıcaklık ve güneşle temas etmemelidir. Ürün tamamen bitkisel içerikli olmasından dolayı güneş ve sıcaklık ürünü yumuşatır. Hatta ürünün üzerinde renk farklılıkları gözlenmesini sağlar.