ismail TOSUN
loading...

Evde sabun yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Sabun üretiminde kullanılan ham maddelerden biri sodyum hidroksittir. Sodyum hidroksit halk arasında kostik denilen bir isimle adlandırılmaktadır. Kimyasal ve zehirli bir ham maddedir. Ancak sabunlaşma sırasında kendi kimyasal özelliğinden arınarak sabunlaşma etkisiyle ürüne katkı sağlar. Olmazsa olmazdır. Ancak bu ürünü kullanırken çevre sağlığı ve kendi sağlığımız için son derece dikkatli davranmamız gerekmektedir. Uygun ekipmanları eldiven,önlük, gözlük gibi mutlaka kullanmamız gerekiyor. Ayrıca bu ürünü evde saklarken çocuklar ve ürün hakkında bilgisi olmayan kişiler için mutlaka kilitli bir dolap altında tutulması gerekmektedir.

Uygulama sırasında beyazlatıcı özelliği olmasından dolayı herhangi bir yere dökülmesi durumunda mutlaka nemli bir bezle anında uygulama yapmak uygun olur. Eğer cildimizle bir şekilde teması söz konusu olursa bol su ile durulayıp daha sonra sirkeli su ile destek alabiliriz. Göz , ağız , yüz gibi sıçramalarında mutlaka bir doktor kontrolünde bilgi almalı ve kullandığımız ham madde ile ilgili açıklamaları iletmemiz gerekmektedir.

Sabun kullanımı sırasında seçeceğimiz ürünün kendi cilt tipimize uygun olmasını özellikle tercih etmeliyiz. Bunun içinde kullandığımız ürünlerin sertifikasyonu bakanlık izinleri üretici bilgileri gibi ibareleri mutlaka kontrol etmeliyiz. Maalesef doğal ürün adı altında bir çok ürün piyasadadır. Ambalaj özellikleri ile sergilenmektedir. Ambalaj albenilerine aldanmadan ürün içeriklerini kontrol etmemiz gerekmektedir.