ismail TOSUN
loading...

Evde sabun karışımı nasıl hazırlarız?

Sabun yağ asitlerinin ve sodyum, potasyum tuzlarının bileşiminden oluşur. Sabun üretiminde kullanılan ham maddeler bitkisel yağlar, su ve sodyum hidroksittir. Üretime başlamadan önce kişisel sağlığımızı ve hijyen kurallarına uymak adına ekipmanlar giymemiz son derece önemlidir.  Bu ekipmanlar önlük, eldiven, maske ve gerektiğinde kullanmak için gözlüktür.

Suyumuzu kabımıza aldıktan sonra sodyum hidroksiti suya ekliyoruz. Burada önemli olan uygulama her zaman sodyum hidroksit (kostik) su içine eklenmektedir. Ayrıca bu iki karışım bir araya geldiği zaman zehirli bir gaz çıkardığı için havalandırmanın rahat olduğu mekanlarda ve maske kullanılarak uygulanması önemlidir.Ürün su ile karıştığı zaman hissedilir bir sıcaklık yaşanır. İlk önce elinizin dayanacağı bir sıcaklıkta olacaktır. Ama bir süre sonra oldukça yüksek sıcaklıklara ulaşacaktır. Karıştırma esnasında suyun rengi hafif bulanmaktadır. Bu normal bir süreçtir. Ürün dinlenmeye başladıkça tekrar saf su haline geri dönecektir.

Ürünü yaklaşık bir saatlik bir zaman diliminde dinlendirdikten sonra ara ara ısı kontrolünü yapmak ve daha sonra diğer işlemlere geçmek mümkündür.