ismail TOSUN
loading...

Estetik diş hekimliğinde hangi yöntemler kullanılmaktadır?

Diş hekimliğinde estetik çalışmalar hastanın ihtiyacı doğrultusunda yani eğer hastanın ihtiyacı güldüğü zaman nerede sorunu varsa  neden memnun değilse ona yönelik tedavidir. Örneğin çok kahve, sigara, çay tüketiyorsa güzel olan dişleri renk değiştirmişse sadece beyazlatma ile hastaya istediği gülümseme verilebilir. Hastanın çapraşık dişleri varsa bu tip durumlarda ortodontik tedavi çok güzel bir sonuca götürür.

Eğer doğuştan hastanın dişleri çok küçükse dudakları ve genel olarak yüzüne göre çok küçük kalıyor ve aynı zamanda aralıklıysa bu tip durumlarda lamine çalışmalar doğal sonuçlar verir. Lamine takma tırnak şeklinde porselenlerdir. Dişlerin üzerine sanki cephe kaplama gibi geçer ve oturur. Bu tip durumlar dişi koruyucu bir yöntemdir.

Hastanın daha önceden dişleri kesilmişse ,porselenler uygulanmışsa ve bu porselenler diş eti açısından memnun edici değilse , görüntü açısından yapay bir görüntü içeriyorsa bu tip durumlarda  full seramik porselenler ön bölgede özellikle ışık geçirgenliği fazla doğal bir görüntü veren yöntemdir. Güldüğümüz zaman ne kadar diş gösterdiğimiz çok önemlidir. Arka dişlerde veya ön dişlerde eksik diş varsa bu kemik desteğini de kaybetmiş olması anlamına gelir. Bu tip durumlarda implant uygulamaları da estetik çalışmaların içerisindedir.