Devetabanının (Monstera) toprağı nasıl olmalıdır?

 

[highlight]Monstera [/highlight] toprağı diğer salon bitkilerinde olduğu gibi Ph seviyesi 5,5-6,5 olan , tamamen zararlılardan arındırılmış, torfca zengin iç mekan toprağı olarak tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra marketlerde satılan salon bitkisi toprağı olması iyi drene olmasını sağlayacağı için bitki köklerindeki çürümeyi de engelleyecektir.

[highlight]Monstera [/highlight]toprağında genellikle bahar aylarında diğer salon bitkilerinde olduğu gibi bir büyük saksıya alınması uygun olacaktır. Bunun göstergesi de daha çok saksının deliklerinden çıkan kökler yine saksıyı hafifçe çıkardığımız zaman küçük saksılarda tamamen toprağın dışını sarmış kılcal kökler bize değişimin gerekli olduğunu gösterirler. Özellikle bahar aylarında bitki sürgünlerinin 17 dereceyi geçen sıcaklıklarda arttığı düşünülürse hem kök gelişimi hem de dal gelişimini kolaylaştırmak açısından bir boy büyük saksıya alınması bitkinin sağlıklı büyümesini sağlayacaktır.

Genellikle nakliye sırasında yer tasarrufu sağlamak için bitkiler küçük saksılarda taşınmaktadır. Bu nedenle marketlerden veya aldığımız çiçeklerden bitkiyi eve getirdiğimiz zaman küçük bit bitki ise hemen saksısını çıkararak kök kontrolünü yaparak bahar ve yaz aylarında hemen büyük saksıya almak doğru olacaktır. Kış aylarında bitki gelişimini yavaşlattığı için hızlı bir saksı değişimi gerekmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir