Çanakkale Zaferi

Türk ve Dünya tarihinde çok önemli bir yere sahip olan Çanakkale Zaferi 1915 yılında İngiltere ve Fransa’nın getirdikleri sömürge askerleri ile Türk Milletinin arasında gerçekleşmiştir. Hedefleri boğazları geçerek İstanbul’u ele geçirmek Osmanlı’yı saf dışı bırakmaktı.

I.Dünya Savaşı 1914-1918  yıllarında İtilaf ve İttifal Devletleri arasında geçmiştir. Osmanlı Devleti , Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ve Almanya aynı saflarda savaşmıştır. İtilaf Devletleri ise İngiltere, Fransa ve Rusya ‘ dan oluşmaktadır.

İngiltere ve Fransa Rusya’ya yardım götürmek  için İstanbul’u ele geçirip Osmanlı’yı saf dışı bırakmak için Çanakkale Boğazına saldırmıştır. Boğazdan geçme girişimleri Türklerin direnişi ile karşılaşmıştır.

Kara ve denizden yapılan savaş 18 Mart 1915 yılında başlamıştır. Düşmanlar bütün güçleri ile savaşmasına rağmen deniz savaşında başarısız olmuşlardır. Denizden geçemeyen düşmanlar karadan geçme yolunu denemiştir. 25 Nisan 1915 de kara savaşı başlamıştır. O zaman 19. Tümen Komutanı olan Mustafa Kemal  ” Ben size taarruzu emretmiyorum . Ben size ölmeyi emrediyorum. ” diyerek Türk askeri büyük bir zafer kazanmıştır.

Çanakkale’yi geçemeyeceklerini anlayan düşmanlar 1916 yılın kış ayında geri çekilmeye başlamıştır. Çanakkale Savaşında 250 binin üzerinde Türk askeri şehit düşmüştür. Düşmanın ise bu sayıdan daha fazladır.

Çanakkale Zaferinin kahramanları başta Anafartalar Grup Komutanı Mustafa Kemal olmak üzere Türk Ordusunun başarısı milletimize Kurtuluş Savaşı’nda cesaret vermiştir.

İngiltere ve Fransa’dan yardım alamayan Rusya 1917 yılında savaştan çekilmiştir. İşgal ettiği Doğu Anadolu topraklarını boşaltarak Türklere geri vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir