Bonsai sularken dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?

 

[highlight]Bonsai [/highlight]sularken özellikle suya batırma şeklinden ziyade yağmurlama şeklinde bir sistemle bütün köklerin eşit miktarda suyu alarak[highlight] bonsai[/highlight] toprağının yeterince nemlendirilmesi sağlamaktır. Saksının deliklerin marifeti iel fazla suyun dışarı atılmasını da izlemek özellikle kök çürümesini engellemek açısından [highlight]bonsai [/highlight]sulamasında önemlidir. [highlight]Bonsai [/highlight]sulaması delikli bir kap sayesinde yağmur şeklinde bir sulama olursa gerek yapraklar gerek gövde gerekse toprak sağlıklı bir sulama sağlayacaktır.

Dışarıdaki yağmurla sulanmış bonsainin eğer bu iç mekan bonsaisi ise örneğin 18-20 derecede daha da sağlıklı bonsai ise yağmur suyu ile sulanması çok istenilen bir durumdur. Ama bu yağmur sulamasının da her zaman yeterli olmamaktadır. Köklerin tamamen suyu aldığını anlamak için saksı altındaki delikten dışarıya doğru suyun aktığını gözlemeliyiz.

[highlight]Bonsai [/highlight]bakımında özellikle saksı altında deliklerle fazla suyun derine etmesi gerekir. Marketlerden veya ilgili dükkanlardan satın alınan bonsailer de bazen bunun eksik bırakıldığını görebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir