ismail TOSUN
loading...

Bir gazetecinin haber doğruluğu

Bir gazetecinin haber doğruluğu

Gazeteci bir gerçeği bir konuyu yakaladığında bunu bütün belgeleriyle açığa çıkardığında son yapacağı şey ilgili haber öğesi öznesi olarak kullandığınız kişiye yada gruba, kuruma ulaşmanız ve ordan kontrol etmeniz gerekiyor. Yani size bir şekilde bir belge ulaştırılmış olabilir buda çok büyük bir yolsuzluğu ortaya koyabilir. Sizin yapmanız gereken şey şu bu belgenin gerçek olup olmadığı bu belgede anlatılanların gerçekte bir üslup olup olmadığını ilgili kaynaktan kontrol etmeniz gerekiyor. Yani ben sadece üstünde antet var altında da mührü var diye bir belgeyi sadece haber olarak göremem. Dolayısıyla kaynağından kontrol etmem gerekiyor.

Gazeteciler kullanılır mı? Evet kullanılır çünkü bazı karakteri sağlam olmayan ve yahutta grup çıkarıyla hareket eden yani habercilik refleksleriyle değilde grup çıkarlarıyla hareket eden kişiler bazen toplumu yanıltırlar. Yani gerçeği bile bile gerçeği gizlerle veya başka bir yön verirler.

Bu günümüzde çok rastladığımız haber türlerinden biri budur. Dolayısıyla bu dezenformasyonla, yalan haberle gerçek arasında çok büyük karmaşa ve savaş var bugünlerde. O yüzden bunu aşmanın yoluda toplumun bir gazeteyle yada bir haber kaynağıyla yetinmeyip bir kaç kanaldan bunu teyit etmesi yada karşılaştırarak bir gerçeğe varması belki bir yöntem olarak benimsenebilir. Gazetecinin haberi kaynağından teyit etmeden yayınlaması aslında kendi ayağına sıktığı kurşundur. Onu doğrulatmadan sadece haber aşkıyla bunu ben gündeme getireyim diye yazdığınız zaman, doğrulatmıyorsanız ertesi gün sizin bütün oluşturduğunuz emek ve birikim çöpe gider.

 
Gazete Manşetleri