Benjamin (Fikus) çiçeğinin sulanması nasıl olmalıdır?

 

[highlight]Fikus[/highlight] sulamasında haftada 1 kere toprak nemini koruyacak şekilde toprağın bütün bölgelerinin suyu aldığını görecek şekilde yaprağı da suyun dökülmesini engelleyecek şekilde sulama yapılmalıdır. Çünkü büyük saksılarda özellikle tabakta biriken fazla suyun alınması olacağı için haftada 1 kere yapılacak bir sulama olmalıdır. Bunun dışında sulama suyunun oda sıcaklığında dinlenmiş yumuşak bir su olması bitkinin hızlı gelişimi açısından önem taşımaktadır. Eğer toprağın aşırı ıslak çamurlaşmış bir şekilde olduğunu gördüğümüz zaman kuru toprak alarak aşağı yukarı 10-15 gün hiç sulama yapmayarak suyun buharlaşmasını beklemeliyiz.

Yazın sıcak ve kuru aylarda özellikle bitkinin gelişmeye ihtiyacı olan bu dönemde yaprak nemlendirmesini ihmal etmemek gerekir. Bunu haftada 2-3 gün bitki istedikçe yapılmalıdır. Eğer yaprak kuru kalırsa dökülme ile kendini belli etmektedir. Kış aylarında da kalorifer etkisi ile oluşan kuru ortam gidermek amacı ile haftada 1 kere yapılacak yaprak nemlendirmesi bitki için gereken nemi sağlayacaktır.

Bütün yaprakların tamamen suyu aldığını gözlemeliyiz. Bu nemlendirme ve dikkatli sulama yapıldığı takdirde [highlight]fikus[/highlight] yaprağını dökmeyerek ve son derece bol ve sağlıklı yapraklara sahip olarak bakımın doğru yapıldığını gösterecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir