Benjamin bakımı nasıl yapılabilir?

 

[highlight]Benjamin [/highlight]bakımında eve geldikten sonra toprak nemi kontrol ederek haftada bir gün toprağın nemli kalması sağlanmak üzere uygun bir sulama yapıp suyu tabağına geçtikten sonra tabaktaki fazla suyu da uzaklaştırarak bitkiden toprağın daima nemli kalmasını sağlamalıyız. Bunun dışında yaz aylarında bitkinin gelişim ayları olduğu için gübrelemeyi ayda 2 kere kış aylarında ayda 1 kere olmak üzere sulama suyuna karıştırılarak yapılmalıdır.

Mart sonu nisan başında kıştan kalan kuru dalları uygun bir formda bitkiden uzaklaştırarak ve eğer bitki boyu çok fazla ise yine uygun bir şekilde budama yaparak 15-20 cm geçmeyecek şekilde bitkiyi yaza hazırlamalıyız. Onun dışında büyük saksılarda tabağa akan fazla suyu bir sünger yardımı ile çektirmekle birlikte uzaklaştırılmalıdır.

Hava sıcaklığının yüksek olduğu yaz aylarında normal olarak haftada bir kere sulama yapılmalı ama yaprak nemlendirilmesi için haftada 2-3 kere yaprak üzerinden fıs fısla nemlendirme yaparak yaprakların dökülmesini engellemiş oluruz. Kış aylarında kalorifer etkisi ile oluşan ortam kurumasına karşı haftada bir kaç kere nemlendirme yapmak[highlight] benjaminin[/highlight] daha çok yapraklanmasını ve gül bir forma kavuşmasını sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.