ismail TOSUN
loading...

Bebeklerin Emzik Temizliği

Bebeklerin Emzik Temizliği

Bebeğimizin emzik temizliğinde dikkat etmemiz gereken emzik yere düştüğünde onu yerden alıp kesinlikle ağzımızla temizlememiz gerekir. Çünkü ağzımızda mikrop olabilir belki biz bunu daha farketmeden mikrop oluşuyordur ve bu mikroplar bulaşarak emzikten bebeğe geçebilir. Onun yerine yere düştü ise bunu akan çeşme suyunun altında yıkanılabilir ve bebeğe verilebilir.

Bebeğimizin emziğini temizlerken bebeğimize uygun deterjan kullanıyoruz. Elimizin içine bezelye büyüklüğünden biraz daha az deterjan alıp akan ılık suyun altında ıslatarak deterjanı elimizle her kıvrımını yıkıyoruz ve yıkadıktan sonra bolca deterjanın gitmesini akan suda sağlıyoruz. Suyun sıcaklığı 38  derece olması yeterlidir. Bolca suda duruladıktan sonra temiz yıkanmış bir bezin içine koyarak bezimizin üzerini kapatıyoruz. Böylece tozlardan muhafaza edilmiştir.

Günde en azından 1 defa sterilazötörünüz var ise bunda sterilize etmek yok ise genişçe bir cezve olabilir veya bir tencerede soğuk suyun içine koyarak en azından 10 -15 dk kaynatarak sterilize edebiliriz. Sterilize olduktan sonra en küçük yerine dokunarak onu emziği çıkartıp temiz bir el bezinin içine koyarak muhafaza edebilirsiniz.