Bahçeye ekilen domates fidesi ne kadar sürede olgunlaşır?

 

[highlight]Domates fidesi [/highlight]iyi bir bakım sürecinde dikiminden 6 hafta gibi bir süreden sonra artık meyvelerini yavaş yavaş vermeye ve olgunlaştıktan sonra da ya da tamamen kızardıktan sonra da artık toplanmaya hazırdır. Özellikle domatesin kırmızı bir şekilde yani tam olgun halde sökülmesi faydası açısından ve besleyici değerinin en yüksek olması sebebi ile önemlidir. Özellikle kızarmasını beklemek ve en olgun halinde toplamak doğru olacaktır.

[highlight]Domates fidesinin[/highlight] aşırı sulanması halinde özellikle kök çürüklüğü ve yeşil aksamın daha çok olması sebebi ile yine aşırı bir gübrelemeye tabii tutulduğunda yeşil aksamın artması sebebi ile ürün alımı bu şekilde gecikebilir. O yüzden her uygulamanın optimum ve gerektiği şekilde yapılması domates veriminin istenilen tarihlerde olmasını sağlayacaktır.

[highlight]Domates [/highlight]bol ışık ve güneş  sevdiği için özellikle güneye bakan bahçelerde bol ışık ve güneş alacağından dolayı iyi bir mahsul alma şansımız olacaktır. Özellikle 27-28 derece domatesin en güzel verim verme sıcaklığıdır. Sıcaklık çok yükseldiği zaman bitki strese girerek ürününde azaltmaya gidecektir. O da dikkat alınması gereken bir husustur. Özellikle bahçelerde hoş bir esinti domatesin meyvesinin olgunlaşmasına katkıda bulunacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir