18 Mart Şehitleri Anma Günü

Şehit din, vatan, millet uğruna canını veren  kişiye denir. Şehitlik, islam dininde peygamberlikten sonra gelen en yüce mertebedir. Bizim milletimizde bu mertebeye ulaşmak, vatanı ve milleti için canını vermek şereflerin en büyüğüdür.

Atalarımız bu topraklar için pek çok kanlı savaşa, kahramanlığa sahne olmuştur. Yapılan savaşlarda bir çok kişi şehitlik mertebesine erişmiştir. Ele geçirdikleri toprakları sömürmeyip hizmet götürmüşlerdir. Bir çok yere medeniyet götürmüşlerdir.

Binlerce yıl bizim kanlarımızla sulanan topraklara göz dikenler olmuştur. Osmanlı Devleti’nde değerli yer olan Anadoluyu elimizden alarak intikam almak istemişlerdir. Yıllarca savaşarak yorgun düşüp yenilmiş gibi görünsekte Mustafa Kemal gibi dehamız ve cesur askerlerimiz ile kötü gidişatın önünü engellemişizdir. Çanakkale’yi, vatanını savunmaya giden askerlerin anaları bile ‘ seni Allah yarattı , vatan büyüttü. Bu vatanın ekmeği iliklerinde duruyor. Sen bu ailenin seçilmiş kurbanısın deyip ‘ kına yakarak savaşa yollamıştır.

Bu sözler tüm Türk milleti için vatan ve millet sevgisinin ne kadar yüce bir değer olduğunu göstermektedir. Günümüzde de askere giden delikanlılarımızın eline kına yakılmasını sebebi budur. Her biri vatana kurban olmaya hazırdır.

Şehitleri Anma Günü olarak düzenlenen 18 mart tarihi bu vatan için kanını ve canını veren aziz şehitlerimizi bir kere daha saygıyla anmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir